Klasy integracyjne

Od września 2003 r. w naszym gimnazjum istnieją klasy integracyjne. Mogą być do nich zapisani uczniowie, których rodzice wyrażą na to zgodę, a dziecko spełni warunki kwalifikacji.
Nasze klasy integracyjne to:

• komfortowe warunki pracy dla wszystkich uczniów
  • integracja młodzieży niepełnosprawnej z rówieśnikami
  • grupa licząca od 15 do 20 osób, w tym od 3 do 5 uczniów z dysfunkcją (osoby przewlekle chore, mające kłopot w poruszaniu się, niedosłyszące, niedowidzące lub z obniżonymi możliwościami intelektualnymi)
  • obecność na większości zajęć drugiego nauczyciela (pedagoga wspomagającego)
  • realizacja programu nauczania analogicznego jak w klasach równoległych.

Języki obce

Obecnie uczymy dwóch języków obcych - języka angielskiego i niemieckiego. Język wiodący nauczany jest w wymiarze 3 godzin tygodniowo, a drugi język - 2 godzin tygodniowo.
Nasi nauczyciele stosują nowoczesne metody gwarantując ciekawe lekcje, których celem jest nie tylko opanowanie słownictwa i gramatyki, ale też i poznanie kultury krajów anglosaskich oraz niemieckojęzycznych, w czym pomagają nam zapraszani goście - równieśnicy mieszkający zagranicą.  Wiedzę uczniów o świecie poszerzają również studenci z bardzo odległych krajów (Brazylia, Indie, Indonezja i wiele, wiele innych) w ramach organizacji AIESEC.
Uczniowie mają też okazję rozwijać swoje umiejętności językowe podczas wyjazdów - 13-tka bierze udział w programie Comenius (odwiedziliśmy niedawno Węgrów, Słowaków, Turków), od wielu lat przyjaźnimy się z Węgrami, czego efektem są wymiany zagraniczne, a już niedługo rozpoczniemy współpracę z kolejną szkołą partnerską - tym razem w Niemczech, w czym wspiera nas Instytut Goethego.

Sport

Nasza szkoła to nie tylko świetne wyniki w nauczaniu, ale również wiele sukcesów sportowych.  Uczniowie naszego gimnazjum od lat godnie reprezentują szkołę w zawodach, zdobywając puchary i medale. W roku szkolnym 2014/2015 zajęliśmy pierwsze miejsce w międzyszkolnej klasyfikacji i rywalizacji. Pomimo że nie jesteśmy szkołą sportową, zdobyliśmy najwięcej medali Mistrzostw Łodzi deklasując wiele szkół sportowych.  Może nie posiadamy największej sali gimnastycznej, ale dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli jesteśmy najlepsi.

Z pewnością dużym wsparciem jest współpraca z AZS-em Łódź, gdzie nasi biegacze mogą ćwiczyć w ramach czwartej godziny w-f, czy Technikum nr 20, gdzie doskonali się nasza kadra koszykarska. Na basenie Wodny Raj odbywa się czwarta godzina w-f dla osób zainteresowanych pływaniem.

Publiczne Gimnazjum nr 13 nie tylko wygrywa zawody, ale również zaprasza sportowców. W ubiegłym roku odwiedziła nas pani Karolina Jarzyńska, a w obecnym roku szkolnym mieliśmy zaszczyt gościć pana Adama Kszczota. Chętna młodzież mogła nie tylko wysłuchać opowieści o drodze do kariery i wyrzeczeniach, jakie niesie ze sobą sport, ale również wziąć udział w treningu poprowadzonym przez naszych gości.

W bieżącym roku szkolnym jako jedyna szkoła w Łodzi mamy drużyny dziewcząt i chłopców w finale Mistrzostw Łodzi w piłce siatkowej. Finał zostanie rozegrany  22-23 marca. 10 marca dziewczęta z naszej szkoły będą walczyły w półfinale Mistrzostw Łodzi w piłce koszykowej.

Ponadto możemy się pochwalić osiągnięciami naszych uczniów: Mistrzem Polski w karate indywidualnie został Cezary Pełka,  oraz drużynowo brązowy medal Mistrzostw Polski zdobyli Cezary Pełka, Patryk Siciński i Michał Janczewski.

O pozostałych osiągnięciach można przeczytać TUTAJ.

Co roku bierzemy udział w dopingu Maratonu Dbam o Zdrowie, a nasze stanowisko jest wysoko oceniane. W podziękowaniu za wspaniały doping otrzymujemy dofinansowanie na sprzęt sportowy.  Od wielu lat nasi uczniowie aktywnie uczestniczą w realizacji ogólnopolskich programów profilaktycznych "Trzymaj Formę" oraz "Stop Dopalaczom". Dzięki temu posiadają szeroką wiedzę na temat zdrowia, aktywnego stylu życia i prawidłowego odżywiania się. Od wielu lat jesteśmy obecni w finale konkursu „Jestem Fair”.

Gimnazjum nr 13 jest idealnym miejscem dla miłośników sportu i osób, które jeszcze nie zdążyły się do niego przekonać. Uczniowie naszej szkoły od wielu lat dopingują zespoły siatkarskie Budowlani Łódź i Skra Bełchatów, podczas meczów ligowych, a także spotkań w Lidze Mistrzów, które rozgrywane są w Atlas Arenie. Młodzież dostaje bezpłatne bilety wstępu na mecze i dla wielu z nas jest to jedyna okazja uczestniczenia w imprezie sportowej tak dużej rangi. W bieżącym roku szkolnym uczniowie mieli udostępnione również bezpłatne bilety na międzynarodowe zawody lekkoatletyczne "Pedros Cup"

Dzięki możliwości wyboru czwartej godziny w-fu każdy znajdzie coś dla siebie. Proponujemy: koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną, aerobik, pływanie, lekkoatletykę.