Publiczne Gimnazjum nr 13 w Łodzi

Prezentacja placówki

Publiczne Gimnazjum nr 13 w Łodzi im. gen. Józefa Bema powstało w 1999 roku w wyniku reformy systemu edukacji w Polsce. Wcześniej była to Szkoła Podstawowa nr 84. Znajdujące się na łódzkim Teofilowie Gimnazjum nr 13 jest szkołą wyjątkową.

Placówka objęta jest patronatem Ambasady Węgier w Polsce. Odwiedzają nas węgierscy dyplomaci i ludzie kultury. Co roku odbywa się wymiana młodzieży: wyjeżdżamy do szkoły węgierskiej w Aradzie lub gościmy jej uczniów i nauczycieli w Łodzi,  kultywując tym samym wielowiekową tradycję przyjaźni polsko-węgierskiej.

Polak, Węgier, dwa bratanki...

Lengyel, magyar – két jó barát...

 

Takie międzynarodowe przyjaźnie są bardzo ważne we współczesnym świecie – uczniowie mogą ćwiczyć umiejętność posługiwania się językiem angielskim, poznawać zagraniczną kulturę, miasta, zabytki, uczyć się tolerancji.

 

Nasza szkoła to jednak nie tylko kontakty z Węgrami.

Od 2003 r.  w szkole istnieją klasy integracyjne, w których młodzież z dysfunkcją może uczyć się razem z pełnosprawnymi rówieśnikami z korzyścią dla obydwu stron.

Uczniowie osiągają sukcesy w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych, konkursach wokalno-instrumentalnych, konkursach recytatorskich i konkursach plastycznych, bez problemów dostają się do wymarzonych szkół ponadgimnazjalnych.

 

Wierzymy w harmonijny rozwój ciała i umysłu. Sport odgrywa niewątpliwie ważną rolę w wychowaniu naszych podopiecznych, co przekłada się na wspaniałe osiągnięcia. W roku szkolnym 2014/2015 zostaliśmy uhonorowani pucharem zwycięzcy współzawodnictwa sportowego wśród łódzkich gimnazjów. Nasi uczniowie to zawodnicy klubów sportowych i reprezentanci kadry narodowej. Dysponujemy też nowoczesnym boiskiem wielofunkcyjnym.

 

Szkolna społeczność angażuje się w akcje charytatywne i wolontariat, pomaga małym dzieciom, osobom niepełnosprawnym, zwierzętom ze schroniska,  bierze udział w projektach (ostatnio w ramach projektu Goethe-Institut „Deutsch hat Klasse”  z pomocą rodziców została odnowiona pracownia języka niemieckiego).

Rodzinna, serdeczna atmosfera sprawia, że każdy czuje się tu bezpieczny, a nasi absolwenci odwiedzają nas nawet po kilku latach od ukończenia szkoły.