Wizyta gości z Aradu

9 kwietnia 2018

W dniach 23-28 marca gościliśmy w naszym gimnazjum młodzież z zaprzyjaźnionej szkoły mniejszości węgierskiej w Aradzie, Rumunia. Po przyjeździe do naszej szkoły i powitaniu przez Panią Dyrektor goście poznali uczniów i rodziny u których mieszkali przez cały czas pobytu w Łodzi. Następnego dnia nasi węgierscy przyjaciele, dzięki pani Bożenie Papiernik, mogli poznać bliżej Łódź – odwiedzili między innymi Manufakturę, Pałac Poznańskiego, Plac Wolności oraz Księży Młyn i Pałac Herbsta. Zaprosiliśmy również naszych gości na spacer ulicą Piotrkowską.

Niedziela to dzień dla rodzin goszczących – każda rodzina przygotowała dla swoich gości atrakcje a młodzież obu szkół mogła spędzić ze sobą więcej czasu i lepiej się poznać.

Kolejny dzień pobytu to całodniowa wycieczka do Warszawy gdzie obejrzeliśmy najważniejsze zabytki Starego Miasta, zobaczyliśmy odprawę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pospacerowaliśmy po warszawskich Łazienkach.

We wtorek zaprosiliśmy gości do naszej szkoły – pokazaliśmy im budynek i sale lekcyjne oraz opowiedzieliśmy jak wygląda dzień z życia ucznia. Następnie obejrzeliśmy prezentację podsumowującą 10 lat współpracy między szkołami w Łodzi i Aradzie. Młodzież wzięła udział w lekcji fizyki przygotowanej przez panią Janinę Polito-Kulińską wraz z uczniami, zajęciach origami poprowadzonych przez panią Ewę Frączyk oraz zajęciach sportowych przygotowanych i poprowadzonych przez panią Barbarę Mamełkę i klasę III B.

Uczniowie i nauczyciele z Aradu wyjeżdżali zachwyceni przygotowanym dla nich programem oraz gościnnością z jaką zostali przyjęci w rodzinach naszych uczniów.

Jeszcze raz ogromnie dziękuję rodzinom które zechciały otworzyć swoje domy dla naszych gości, Radzie Rodziców oraz wszystkim uczniom i pracownikom szkoły którzy pomagali w przygotowaniu wizyty.

Magdalena Boćko